Categories of the Competition

The participants of the competition by categories

 

Category 1 – Children choirs

  1. Concert Choir «Watercolour» (Novosibirsk, Russia), artistic director – Elena Pokazanieva
  2. Children’s Сhoir «TALASUMCHE» (Sofia, Bulgaria), artistic director – Dimitar Kostantzaliev
  3. Choir «Scarlet Sails» of Children’s Music School № 68 named after R.K. Shchedrin of «Izmailovo» Children’s Art School (Moscow, Russia), artistic director – Alla Pushkareva
  4. Hangzhou Shanghai World Foreign Language Primary School Love Song Choir (Hangzhou, China), artistic director – Liyuan Xue
  5. Dalian Children’s Palace Kids Choir (Dalian, China), artistic director – Chi Zhang
  6. «MOST SHINING» Children’s Choral Theater (Guangzhou, Guangdong, China), artistic director – Yuan Jun Lai
  7. Shenzhen Children’s Palace Choir (Shenzhen, China), artistic director – Hong Du
  8. «Rhyme River» Children Choir of Guijiang Primary School (Foshan, China), artistic director – Chun Ping Lv

 

Category 2 – the Female and male choirs

  1. «CANTUS DOMINI» Male Choir (Bucharest, Romania), artistic director – Răzvan-Constantin Ştefan
  2. Moravian Teachers’ Choir (Brno, Czech Republic), artistic directors – Jiří Najvar and Jiří Šimáček
  3. Shanghai Normal University Boyue Choir (Shanghai, China), artistic director – Wang Chao

 

Category 3 – the Mixed choirs

  1. Choir of the Collegium Medicum (Bydgoszcz, Poland), artistic director – Janusz Stanecki
  2. Hangzhou Philharmonic Sound of Water Choir (Hangzhou, China), artistic director – Weiping Zhou
  3. Shanghai Normal University Boyue Choir (Shanghai, China), artistic director – Wang Chao
  4. Student Choir of Fuzhou University (Fuzhou, China), artistic director – Songhua Li

 

Category 5 – the Mixed choirs

  1. Youth Chamber Сhoir «OHANA» (Sofia, Bulgaria), artistic director – Dimitar Kostantzaliev
  2. Chamber Women’s Choir «Consonance» (Moscow, Russia), artistic director – Alla Pushkareva
  3. «CANTUS DOMINI» Male Choir (Bucharest, Romania), artistic director – Răzvan-Constantin Ştefan
  4. Hong Kong City Choir (Wanchai, Hong Kong), artistic director – Man Kin-Ping Jack
  5. Kazakh Chamber Choir of the Aktyubinsk Region Philharmonic named after G. Zhubanova (Aktobe, Kazakhstan), artistic director – Merbol Kuspanov

 

Category 6 – the Vocal ensembles

  1. Vocal Ensemble of the Kekava Secondary School «Rasa» (Kekava, Latvia), artistic director – Dace Bula
  2. Vocal Ensemble «Elegy» (Chita, Russia), artistic director – Evgenia Cherepitsyna
  3. Ensemble «Devchata» from the People’s House of the Association of Veterans, Disabled and Pensioners (St. Petersburg, Russia), artistic director – Ideya Zhelezovskaya
  4. Don Choral Theater «Reflection» (Rostov-on-Don, Russia), artistic director – Tatyana Ovchinnikova
  5. Vocal Ensemble «Contrasts» of the Children’s School of Arts (Svetly, Kaliningrad region, Russia), artistic director – Victoria Yashkova
  6. Hong Kong City Choir (Wanchai, Hong Kong), artistic director – Man Kin-Ping Jack
  7. Vocal Ensemble «NEVSKY SINGERS» (St. Petersburg, Russia), artistic director – Lev Shishkin, director – Sergey Shishkin
  8. «Plaisir» Ensemble (Wanchai, Hong Kong), artistic director – Man Kin-Ping Jack

 

Category 7 — the Church, religious and gospel music

  1. Women’s Academic Choir Capella «Elegy» (Lobnya, Moscow region, Russia), artistic director – Svetlana Boytsova
  2. Choir of the Collegium Medicum (Bydgoszcz, Poland), artistic director – Janusz Stanecki
  3. Choir «Scarlet Sails» of Children’s Music School № 68 named after R.K. Shchedrin of «Izmailovo» Children’s Art School (Moscow, Russia), artistic director – Alla Pushkareva
  4. Chamber Women’s Choir «Consonance» (Moscow, Russia), artistic director – Alla Pushkareva
  5. «CANTUS DOMINI» Male Choir (Bucharest, Romania), artistic director – Răzvan-Constantin Ştefan
  6. Moravian Teachers’ Choir (Brno, Czech Republic), artistic directors – Jiří Najvar and Jiří Šimáček
  7. Vocal Ensemble «Contrasts» of the Children’s School of Arts (Svetly, Kaliningrad region, Russia), artistic director – Victoria Yashkova
  8. Choir of Lovers of Singing (St. Petersburg, Russia), artistic director – Irina Andryakova
  9. Chamber choir «RADIO» (St. Petersburg, Russia), artistic director – Stanislav Gribkov
  10. Chamber choir «Gloria» Cultural and Recreational Center «Krasnogvardeysky» (St. Petersburg, Russia), artistic director – Tatiana Antonova

 

Category 8 — the Modern music

  1. Choir of the Collegium Medicum (Bydgoszcz, Poland), artistic director – Janusz Stanecki
  2. Choir «Scarlet Sails» of Children’s Music School № 68 named after R.K. Shchedrin of «Izmailovo» Children’s Art School (Moscow, Russia), artistic director – Alla Pushkareva
  3. Chamber Women’s Choir «Consonance» (Moscow, Russia), artistic director – Alla Pushkareva
  4. Moravian Teachers’ Choir (Brno, Czech Republic), artistic directors – Jiří Najvar and Jiří Šimáček
  5. Vocal Ensemble «Contrasts» of the Children’s School of Arts (Svetly, Kaliningrad region, Russia), artistic director – Victoria Yashkova
  6. Shanghai Normal University Boyue Choir (Shanghai, China), artistic director – Wang Chao
  7. Kazakh Chamber Choir of the Aktyubinsk Region Philharmonic named after G. Zhubanova (Aktobe, Kazakhstan), artistic director – Merbol Kuspanov

 

Category 9 — the Folklore music

  1. Mixed choir «GITIT PT» (Petach Tikva, Israel), artistic director – Menashe Lev-Ran
  2. Ensemble «ALON-YAVNE» (Yavne, Israel), artistic director – Zeev Ulman
  3. Children’s Сhoir «TALASUMCHE» (Sofia, Bulgaria), artistic director – Dimitar Kostantzaliev
  4. Youth Chamber Сhoir «OHANA» (Sofia, Bulgaria), artistic director – Dimitar Kostantzaliev
  5. Hangzhou Philharmonic Sound of Water Choir (Hangzhou, China), artistic director – Weiping Zhou
  6. Don Choral Theater «Reflection» (Rostov-on-Don, Russia), artistic director – Tatyana Ovchinnikova
  7. Dalian Children’s Palace Kids Choir (Dalian, China), artistic director – Chi Zhang
  8. «Rhyme River» Children Choir of Guijiang Primary School (Foshan, China), artistic director – Chun Ping Lv
  9. Kazakh Chamber Choir of the Aktyubinsk Region Philharmonic named after G. Zhubanova (Aktobe, Kazakhstan), artistic director – Merbol Kuspanov

 

Category 11 — the Church choirs

  1. Penza Diocesan Chamber Choir «SPAS» (Penza, Russia), artistic director – Protopriest Vladimir Olkhov

 

Category 12 — the Senior choirs

  1. Choir «Rossiyane» (Chita, Russia), artistic director – Evgenia Tcherepitsyna
  2. Mixed choir «GITIT PT» (Petach Tikva, Israel), artistic director – Menashe Lev-Ran
  3. Mixed choir «Neve Tzedek» (Tel Aviv, Israel), artistic director – Larisa Lumelsky
  4. Choir of Veterans of Vasileostrovsky district «AURORA» (St. Petersburg, Russia), artistic director – Olga Nikiforova
  5. Women’s Academic Choir Capella «Elegy» (Lobnya, Moscow region, Russia), artistic director – Svetlana Boytsova
  6. Choir of Lovers of Singing (St. Petersburg, Russia), artistic director – Irina Andryakova
  7. Chamber choir «Gloria» Cultural and Recreational Center «Krasnogvardeysky» (St. Petersburg, Russia), artistic director – Tatiana Antonova